07
فروردین

هندهول مخابراتی

هندهول مخابراتی

در ابتدا هندهول را تعریف میکنیم. هندهولها در واقع یک محفظه یا مقطع دایره (استوانه ای) می‌باشد که در دیواره‌ آن سوراخ‌ هایی ایجاد شده و لوله‌ هایی جهت عبور کابل‌ ها تعبیه شده است. از هندهول مخابراتی به عنوان محفظه ای برای مسیریابی کابل های زیرزمینی استفاده می شود. این پوشش به عنوان یک محافظ مکانیکی از کابل عمل می کند و همچنین دسترسی خوبی برای بسته شدن اتصالات آینده فراهم می کند.

هندهول مخابراتی
هندهول مخابراتی

هندهول‌ ها از دو بخش اصلی درپوش و بدنه تشکیل شده‌اند که معمولاً هر یک از این دو بخش به صورت مجزا ساخته شده و در محل بر روی هم نصب می‌شوند. درپوش صفحه قابل جابجایی است که درپوش را از دهانه سوراخ تشکیل می دهد.

انواع هند هول با سایز های مختلف در شرکت صدف پردیس سپاهان تولید می شوند.

هندهول چیست؟

هندهول  مخابراتی یک دریچه‌‌ سوراخ‌دار است که اندازه قطر آن تنها به اندازه‌ فرو بردن دست ؛ جهت تمیز کردن یا بررسی کابل‌ها می باشد. جهت تعریف کامل تری از هندهول می توان گفت هندهولها محفظه یا دریچه بازدید با قطر کمتر از ۶۰ سانتی‌متر است و روی دیواره آن سوراخ ها و لوله هایی جهت عبور کابل های برق، گاز و یا لوله های مختلف در نظر گرفته شده است که برای بازدید و کنترل سیستم ، یا متصل کردن چند شبکه و خط راه، مورد استفاده قرار می‌گیرد تا هرگونه انسداد و مشکلی که در لوله‌های انتقال بوجود آمد از طریق این دریچه و انشعابات، برطرف شود.

قسمت اصلی هندهول

هندهولها دارای دو قسمت اصلی هستند

  • بدنه
  • درب

که به صورت جداگانه از هم هستند و در محل نصب، روی هم متصل می‌شوند و انشعابات ورودی و خروجی جهت عبور کابل‌ها، بر حسب نوع سفارش بر روی بدنه ساخته می‌شود.

خوب است بدانید جنس بدنه تمامی هندهولها از جنس پلی اتیلن، پلی پروپیلن یا بتن است واز لوله‌های دوجداره برای ساخت آن استفاده می‌کنند، بنابراین دارای مقاومت بسیار بالا است. همچنین با توجه به کاربری و مورد استفاده درب ها ، تولید آنها در سه جنس چدنی، پلاستیکی و فلزی می باشد.

فرق منهول و هندهول در چیست؟

با توجه به تعاریف ذکر شده ی پیش ترمی توان گفت در واقع عمده تفاوت هندهول و منهول در سایز آن ها است اما به طور تخصصی تر منهول و هندهول مخابراتی در موارد زیر هم تفاوت هایی دارند.

  • قطر: هندهول ها معمولا ۵۰۰ ، ۶۰۰ ، ۷۰۰ و یا ۸۰۰ میلی متر با ارتفاع های ۵۰۰ ، ۶۰۰ ، ۷۰۰ ، ۸۰۰ و ۱۰۰۰ میلی متر می باشند این در حالیست که سایز منهول ها از قطر دهانه ۶۰۰ میلی متر و از ارتفاع ۱۲۰۰ میلی متر به بالا شروع می شود
  • ورودی :منهول ها امکان ورود فرد را به داخل فراهم می کنند در صورتی که هند هول ها همانطور که از نام آن پیداست (hand) امکان ورود دست را دارا هستند.
  • جنس: هندهول ها بیشتر از جنس پلی اتیلن و یا پروپیلن هستند.در مقابل جنس منهول ها با توجه به کاربرد آنها می تواند بین آجری، پلی اتیلن، بتنی و… متفاوت باشد.

در نتیجه تفاوت اصلی این دو در ابعاد و قطر سطح مقطع‌شان است.

پس می توان گفت هندهول ها همان منهول هستند ولی با قطر دهانه بسیار کوچک