سقف بتنی

سقف پیش ساخته بتنی

سقف بتنی یکی از محصولات بتنی پرطرفدار شرکت صدف پردیس سپاهان است که سعی شده با کیفیت بالا تولید شود. محصولات صدف بتن سپاهان شامل محصولات بتنی پیش ساخته از جمله حوضچه بتنی ، هندهول بتنی ، منهول بتنی ،سقف دابل تی ،  سکو بتنی ، کافو بتنی و… است.

سقف بتنی و یا در کل وقتی از سقف پیش ساخته صحبت میشود منظور نوعی بتن است که هم ارازان و نصب راحتی را دارد و به عنوان کم هزینه ترین سقف ساختمان شناخته میشود.

 

سقف ها سطح بالایی یک اتاق یا بازه را تشکیل میدهند که برای محافظت از نور و سرما و گرما در ساختمان استفاده میشود.
انواع سقف‌ها به سقف‌های تخت، سقف‌های شیبدار و قوسی تقسیم می‌شوند. بسته به نوع ساخت، عملکرد سازه و موقعیت، می‌توان انواع سقف ساختمان را به روش‌های مختلفی طراحی و اجرا کرد.

عوامل موثر در انتخاب سقف برای ساختمان

عوامل مختلفی در انتخاب سقف مناسب برای یک ساختمان تاثیر می‌گذارند. بسته به اینکه کدام یک از این عوامل اولویت شماست، باید در مورد انواع سقف ساختمانی مناسب تصمیم بگیرید:

 1.  مقدار باری که انتظار می‌رود به سقف نفوذ کند
 2.  مقاومت جانبی مورد نیاز برای ساختمان
 3.  ضخامت مورد نظر برای سقف
 4.  مقاوم بودن در برابر آتش
 5.  نوع کاربری ساختمان
 6.  میزان هزینه مورد نظر
 7.  وزن نهایی سقف
 8.  نحوه انتقال سیستم‌های تاسیساتی

مزایای سقف پیش‌ ساخته

 • ۱- کاهش ارتفاع سیستم سقف سازه
 • ۲- افزایش طول دهانه‌ها: امکان فضاهای بدون ستون و انعطاف بیشتری در معماری فراهم می‌کند.
 • ۳- کاهش وزن سقف و مصالح مصرفی و سازه سبک‌تر: ابعاد ستون‌ها، دیوارها و فونداسیون در این سیستم کاهش‌یافته و سازه سبک‌تری خواهیم داشت.
 • ۴- انعطاف‌پذیری در مسیر عبور تأسیسات: حذف تیرها یا تیرچه‌ها در سقف‌های پس کشیده انعطاف‌پذیری را جهت عبور تأسیسات بیشتر می‌نماید.
 • ۵- قابلیت ساخت بهتر: مصالح مصرفی کمتر، جزئیات ساده‌تر، نبودن تیرها و درنتیجه قالب‌بندی و آرماتوربندی آن‌ها، تراکم کمتر آرماتورها همگی قابلیت ساخت بهتر را ایجاد می‌کنند.
 • ۶- کنترل ترک‌ها و کاهش تغییر شکل‌ها: به دلیل اثر بالانس کابل‌ها (تاندون‌ها) سقف پس کشیده تحت تأثیر وزن خود تغییر شکل نداده و ترک‌خوردگی و تغییر شکل تقریباً به‌طور اختصاصی به‌واسطه بار زنده ایجاد می‌شود.
 • ۷- سرعت‌بالای ساخت: به لحاظ اینکه در دال‌های پس کشیده معمولاً تیرهای میانی حذف و یک دال تخت گسترده داریم لذا یک‌باره می‌توان سطوح گسترده‌ای را قالب‌بندی، اجرا و قالب برداری نمود.